Membrii Academiei de Științe a Moldovei

Caută în lista membrilor ASM

Membri activi65
Membri titulari41
Membri corespondenți24
Membri decedați
Nr. Nume Data nașterii Specialitate Titlu Sortează descrescător An
1 Cimpoi Mihai 1942-09-03 Literatura română Academician 1992
2 Şişcanu Gheorghe 1932-05-07 Fiziologia plantelor Academician 1992
3 Arnautov Vladimir 1939-07-30 Matematica Academician 1984
4 Gudumac Eva 1941-05-06 Chirurgie pediatrică Academician 2007
5 Bersuker Isaac 1928-02-12 Chimia fizică Academician 1989
6 Simaşchevici Alexei 1929-06-27 Fizică Academician 1992
7 Ţîbîrnă Gheorghe 1944-02-16 Oncologie Academician 2007
8 Andrieș Serafim 1942-02-06 Agrochemistry Academician 2010
9 Rudic Valeriu 1947-02-18 Microbiologie Academician 2000
10 Gaina Boris 1947-08-17 Alcoholic and non-alcoholic beverage technology Academician 2007
11 Pasat Valeriu 1958-07-13 Istorie națională Academician 2012
12 Duca Maria 1956-06-19 Genetica și fiziologia plantelor Academician 2012
13 Moscalenco Sveatoslav 1928-09-26 Fizică Academician 1992
14 Doga Eugen 1937-03-01 Muzicologie Academician 1992
15 Gulea Aurelian 1946-05-28 Chemistry Academician 2012
16 Cimpoieş Gheorghe 1950-02-17 Horticultura Academician 2012
17 Belostecinic Grigore 1960-01-07 Marketing and logistics Academician 2000
18 Bologa Mircea 1935-05-31 Technical Academician 1992
19 Tighineanu Ion 1955-03-22 Nanotechnologies Academician 2012
20 Groppa Stanislav 1956-05-15 Neurologie Academician 2012
21 Andronati Nicolae 1935-11-07 Computer science and Cybernetics Academician 1993
22 Rusnac Gheorghe 1942-11-23 Political Sciences Academician 2000
23 Ghidirim Gheorghe 1939-03-20 Chirurgie Academician 1993
24 Popovici Mihai 1942-10-29 Cardiologie Academician 2007
25 Eşanu Andrei 1948-07-16 History Academician 2007
26 Mustea Gheorghe 1951-05-01 Arta muzicală Academician 2008
27 Druță Ion 1928-09-03 Literatură Academician 1992
28 Lacusta Victor 1951-05-06 Fiziologia omului și animalelor Academician 2000
29 Corbu Haralambie 1930-02-15 Literatură Academician 1984
30 Bostan Ion 1949-07-31 Machinology and machine reliability Academician 1995
31 Toderaș Ion 1948-08-17 Zoologie Academician 2000
32 Guceac Ion 1963-03-26 Drept constituţional Academician 2008
33 Arușanov Ernest 1941-02-04 Fizica Academician 2000
34 Sidorenko Anatolie 1953-09-15 Ingineria nanomaterialelor și nanoproduselor Academician 2017
35 Ababii Ion 1944-02-11 Otorhinolaryngology Academician 2000
36 Roșca Alexandru 1934-04-27 Teoria şi metodologia politologiei; instituţii şi procese politice Academician 2000
37 Furdui Teodor 1935-05-09 Fiziologie şi sanocreatologie Academician 1992
38 Paladi Gheorghe 1929-05-09 Obstetrică și ginecologie Academician 1993
39 Duca Gheorghe 1952-02-29 Ecologie Academician 2000
40 Lupașcu Tudor 1950-03-02 Chimie ecologică Academician 2017
41 Culiuc Leonid 1950-08-11 Fizica Academician 2012
42 Zubcov Elena 1949-01-18 Hidrobiologie și ihtiologie Membru corespondent 2017
43 Vronschih Mihail 1941-07-25 Protecția plantelor Membru corespondent 2008
44 Opopol Nicolae 1938-02-09 Medicină preventivă Membru corespondent 1995
45 Dragnev Demir 1936-07-27 Istoria națională Membru corespondent 2008
46 Hadârcă Ion 1949-08-17 Literatură Membru corespondent 2012
47 Cojocaru Svetlana 1952-07-26 Bazele teoretice ale informaticii Membru corespondent 2017
48 Balaur Nicolae 1939-10-17 Biochimie Membru corespondent 2000
49 Șlapac Mariana 1955-12-10 Arte plastice şi decorative Membru corespondent 2012
50 Vulpe Nicolae 1949-02-22 Matematică și informatică Membru corespondent 2012
51 Prisacari Viorel 1946-03-26 Epidemiologie Membru corespondent 2012
52 Țiuleanu Dumitru 1947-11-07 Composite and hybrid materials Engineering Membru corespondent 2017
53 Moraru Victor 1953-08-07 Științe politice; instituții și procese politice Membru corespondent 2017
54 Corcimaru Ion 1938-05-22 Hematologie (terapie) Membru corespondent 1995
55 Geru Ion 1937-08-12 Fizica Membru corespondent 2000
56 Bileţchi Nicolae 1937-03-12 Literatură română Membru corespondent 1992
57 Ţucherblat Boris 1939-07-24 Fizica cuantică Membru corespondent 1995
58 Zota Eremia 1940-05-04 Morfopatologie (anatomia patologică) Membru corespondent 1993
59 Babuc Vasile 1933-02-13 Fiziologia plantelor Membru corespondent 1984
60 Stratan Alexandru 1976-06-19 Economie și management Membru corespondent 2017
61 Gaindric Constantin 1941-09-11 Modele, metode matematice, produse program Membru corespondent 2007
62 Musteață Valentin 1938-04-23 Științe tehnice Membru corespondent 2000
63 Dicusar Alexandru 1942-08-28 Electrofizică și electrotehnologii Membru corespondent 2007
64 Ghicavîi Victor 1944-08-11 Farmacologie, farmacie Membru corespondent 2012
65 Certan Sergiu 1952-04-17 Teorie economică şi politici economice Membru corespondent 1992