Membrii Academiei de Științe a Moldovei

Caută în lista membrilor ASM

Membri activi70
Membri titulari43
Membri corespondenți27
Membri decedați
Nr. Nume Data nașterii Specialitate Titlu Sortează descrescător An
1 Roșca Alexandru 1934-04-27 filosofie socială Academician 2000
2 Furdui Teodor 1935-05-09 fiziologie şi sanocreatologie Academician 1992
3 Arnautov Vladimir 1939-07-30 Matematică Academician
4 Andronati Nicolae 1935-11-07 informatica și cibernetica Academician 1993
5 Duca Gheorghe 1952-02-29 ecologie Academician 2000
6 Paladi Gheorghe 1929-05-09 obstetrică și ginecologie Academician 1993
7 Culiuc Leonid 1950-08-11 fizica semiconductorilor și dielectricilor Academician 2012
8 Lupașcu Tudor 1950-03-02 chimie ecologică Academician 2008
9 Cimpoieş Gheorghe 1950-02-17 horticultură și viticultură Academician 2012
10 Ursu Arcadie 1936-06-28 filozofie Academician 1989
11 Gudumac Eva 1941-05-06 chirurgie pediatrică Academician 2007
12 Simaşchevici Alexei 1929-06-27 fizică Academician 1992
13 Ţîbîrnă Gheorghe 1944-02-16 oncologie Academician 2000
14 Bologa Mircea 1935-05-31 tehnică Academician 1992
15 Rudic Valeriu 1947-02-18 microbiologie Academician 2000
16 Gaina Boris 1947-08-17 oenologie Academician 2007
17 Arușanov Ernest 1941-02-04 fizica Academician 2000
18 Duca Maria 1956-06-19 genetica și fiziologia plantelor Academician 2012
19 Ababii Ion 1944-02-11 otorinolaringologie Academician 2000
20 Pasat Valeriu 1958-07-13 istorie națională Academician 2012
21 Doga Eugen 1937-03-01 arta muzicală Academician 1992
22 Moscalenco Sveatoslav 1928-09-26 fizică Academician 1992
23 Cioban Mitrofan 1942-01-05 matematică Academician 2000
24 Şişcanu Gheorghe 1932-05-07 fiziologia plantelor Academician 1992
25 Gulea Aurelian 1946-05-28 chimie Academician 2008
26 Tighineanu Ion 1955-03-22 fizica corpului solid Academician 2008
27 Groppa Stanislav 1956-05-15 medicină Academician 2008
28 Bostan Ion 1949-07-31 mașinologie și fiabilitatea mașinilor Academician 1995
29 Rusnac Gheorghe 1942-11-23 științe politice Academician 2000
30 Ghidirim Gheorghe 1939-03-20 chirurgie generală Academician 1993
31 Belostecinic Grigore 1960-01-07 marketing și logistică Academician 2000
32 Eşanu Andrei 1948-07-16 istorie Academician 2007
33 Andrieș Serafim 1942-02-06 agrochimie Academician 2008
34 Popovici Mihai 1942-10-29 cardiologie Academician 2008
35 Druță Ion 1928-09-03 literatură Academician 1992
36 Mustea Gheorghe 1951-05-01 arta muzicală Academician 2008
37 Corbu Haralambie 1930-02-15 literatură Academician 1984
38 Lacusta Victor 1951-05-06 fiziologia omului și animalelor Academician 2000
39 Toderaș Ion 1948-08-17 zoologie Academician 2000
40 Guceac Ion 1963-03-26 drept public Academician 2008
41 Cimpoi Mihai 1942-09-03 literatura română, cultură, filosofie Academician 1992
42 Sidorenko Anatolie 1953-09-15 ingineria nanomaterialelor și nanoproduselor Academician 2008
43 Bersuker Isaac 1928-02-12 chimie cuantică Academician 1989
44 Geru Ion 1937-08-12 fizica corpului solid Membru corespondent 2008
45 Zubcov Elena 1949-01-18 hidrobiologie și ihtiologie Membru corespondent 2017
46 Corcimaru Ion 1938-05-22 terapie Membru corespondent 1995
47 Dragnev Demir 1936-07-27 istoria națională Membru corespondent 2008
48 Vronschih Mihail 1941-07-25 protecția plantelor Membru corespondent 2008
49 Bileţchi Nicolae 1937-03-12 istorie și teorie literară Membru corespondent 1992
50 Palii Andrei 1940-05-01 genetică Membru corespondent 2007
51 Musteață Valentin 1938-04-23 științe tehnice Membru corespondent 2000
52 Ghicavîi Victor 1944-08-11 farmacologie, farmacie Membru corespondent 2012
53 Șlapac Mariana 1955-12-10 teoria şi istoria arhitecturii Membru corespondent 2012
54 Dabija Nicolae 1948-07-15 publicistică literară Membru corespondent 2012
55 Țiuleanu Dumitru 1947-11-07 ingineria compozitelor și materialelor hibride Membru corespondent 2017
56 Vulpe Nicolae 1949-02-22 matematică și informatică Membru corespondent
57 Certan Sergiu 1952-04-17 economie Membru corespondent 1992
58 Prisacari Viorel 1946-03-26 epidemiologie Membru corespondent 2012
59 Nedealcov Maria 1960-06-26 Meteorologie, climatologie, agrometeorologie Membru corespondent 2017
60 Hadârcă Ion 1949-08-17 literatură universală și comparată Membru corespondent 2012
61 Ţucherblat Boris 1939-07-24 fizica cuantică Membru corespondent 1995
62 Gaindric Constantin 1941-01-11 modele, metode matematice, produse program Membru corespondent 2007
63 Zota Eremia 1940-05-04 anatomie patologică Membru corespondent 1993
64 Cojocaru Svetlana 1952-07-26 bazele teoretice ale informaticii Membru corespondent 2017
65 Dicusar Alexandru 1942-08-28 electrofizică și electrotehnologii Membru corespondent 2007
66 Stratan Alexandru 1976-06-19 economie și management Membru corespondent 2017
67 Balaur Nicolae 1939-10-17 biochimie Membru corespondent 2000
68 Opopol Nicolae 1938-02-09 medicină preventivă Membru corespondent 1995
69 Babuc Vasile 1933-02-13 fiziologia plantelor Membru corespondent 1984
70 Moraru Victor 1953-08-07 teoria, istoria și metodologia politologiei; instituții și procese politice Membru corespondent 2017