Membrii Academiei de Științe a Moldovei

Caută în lista membrilor ASM

Membri activi74
Membri titulari37
Membri corespondenți37
Membri decedați
Nr. Nume Data nașterii Sortează descrescător Specialitate/Profil Titlu An
1 Bersuker Isaac 1928-02-12 Chimia fizică Academician 1989
2 Paladi Gheorghe 1929-05-09 Obstetrică și ginecologie Academician 1993
3 Simaşchevici Alexei 1929-06-27 Fizică Academician 1992
4 Şişcanu Gheorghe 1932-05-07 Fiziologia plantelor Academician 1992
5 Roșca Alexandru 1934-04-27 Teoria şi metodologia politologiei; instituţii şi procese politice Academician 2000
6 Furdui Teodor 1935-05-09 Fiziologie şi sanocreatologie Academician 1992
7 Bologa Mircea 1935-05-31 Technical Academician 1992
8 Andronati Nicolae 1935-11-07 Computer science and Cybernetics Academician 1993
9 Dragnev Demir 1936-07-27 Istoria națională Membru corespondent 2008
10 Doga Eugen 1937-03-01 Muzicologie Academician 1992
11 Geru Ion 1937-08-12 Fizica Membru corespondent 2000
12 Ghidirim Gheorghe 1939-03-20 Chirurgie Academician 1993
13 Ţucherblat Boris 1939-07-24 Fizica cuantică Membru corespondent 1995
14 Arnautov Vladimir 1939-07-30 Matematica Academician 1984
15 Balaur Nicolae 1939-10-17 Biochimie Membru corespondent 2000
16 Zota Eremia 1940-05-04 Morfopatologie (anatomia patologică) Membru corespondent 1993
17 Arușanov Ernest 1941-02-04 Fizica Academician 2000
18 Gudumac Eva 1941-05-06 Chirurgie pediatrică Academician 2007
19 Vronschih Mihail 1941-07-25 Plant protection Membru corespondent 2008
20 Gaindric Constantin 1941-09-11 Modele, metode matematice, produse program Membru corespondent 2007
21 Andrieș Serafim 1942-02-06 Agrochemistry Academician 2010
22 Cimpoi Mihai 1942-09-03 Literatura română Academician 1992
23 Popovici Mihai 1942-10-29 Cardiologie Academician 2007
24 Rusnac Gheorghe 1942-11-23 Political Sciences Academician 2000
25 Ababii Ion 1944-02-11 Otorhinolaryngology Academician 2000
26 Ghicavîi Victor 1944-08-11 Farmacologie, farmacie Membru corespondent 2012
27 Prisacari Viorel 1946-03-26 Epidemiologie Membru corespondent 2012
28 Gulea Aurelian 1946-05-28 Chemistry Academician 2012
29 Rudic Valeriu 1947-02-18 Microbiologie Academician 2000
30 Gaina Boris 1947-08-17 Alcoholic and non-alcoholic beverage technology Academician 2007
31 Țiuleanu Dumitru 1947-11-07 Composite and hybrid materials Engineering Membru corespondent 2017
32 Țâu Nicolae 1948-03-25 Economie, bussines și administrare Membru corespondent 2023
33 Popa Mihail 1948-05-15 Matematica pură Membru corespondent 2023
34 Eşanu Andrei 1948-07-16 History Academician 2007
35 Toderaș Ion 1948-08-17 Zoologie Academician 2000
36 Lozovanu Dmitrii 1948-11-08 Applied mathematics Membru corespondent 2023
37 Zubcov Elena 1949-01-18 Hidrobiologie și ihtiologie Membru corespondent 2017
38 Vulpe Nicolae 1949-02-22 Matematică și informatică Membru corespondent 2012
39 Bostan Ion 1949-07-31 Machinology and machine reliability Academician 1995
40 Hadârcă Ion 1949-08-17 Literatură Membru corespondent 2012
41 Cimpoieş Gheorghe 1950-02-17 Horticultura Academician 2012
42 Lupașcu Tudor 1950-03-02 Chimie ecologică Academician 2017
43 Culiuc Leonid 1950-08-11 Fizica Academician 2012
44 Lupașcu Galina 1951-04-06 Biologia vegetală Membru corespondent 2023
45 Mustea Gheorghe 1951-05-01 Arta muzicală Academician 2008
46 Lacusta Victor 1951-05-06 Fiziologia omului și animalelor Academician 2000
47 Duca Gheorghe 1952-02-29 Ecologie Academician 2000
48 Certan Sergiu 1952-04-17 Economic theory and economic policies Membru corespondent 1992
49 Cojocaru Svetlana 1952-07-26 Bazele teoretice ale informaticii Membru corespondent 2017
50 Moraru Victor 1953-08-07 Political Sciences; Political Institutions and Processes Membru corespondent 2017
51 Sidorenko Anatolie 1953-09-15 Ingineria nanomaterialelor și nanoproduselor Academician 2017
52 Ungur Nicon 1954-04-23 Chimia organică Membru corespondent 2023
53 Cozari Tudor 1954-04-25 Biologia omului și animalelor Membru corespondent 2023
54 Gagim Ion 1954-05-31 General pedagogy Membru corespondent 2023
55 Boincean Boris 1954-11-23 Agronomie Membru corespondent 2023
56 Tighineanu Ion 1955-03-22 Nanotechnologies Academician 2012
57 Șlapac Mariana 1955-12-10 Arte plastice şi decorative Membru corespondent 2012
58 Sofroni Dumitru 1956-04-05 General medicine Membru corespondent 2023
59 Groppa Stanislav 1956-05-15 Neurologie Academician 2012
60 Duca Maria 1956-06-19 Genetica și fiziologia plantelor Academician 2012
61 Ursachi Veaceslav 1956-07-19 Fizica sistemelor macroscopice Membru corespondent 2023
62 Pasat Valeriu 1958-07-13 Istorie națională Academician 2012
63 Matei Valeriu 1959-03-31 Literatură Membru corespondent 2023
64 Macaev Fliur 1959-06-17 Chimie Organică Membru corespondent 2023
65 Sturza Rodica 1960-01-06 Food safety Membru corespondent 2023
66 Belostecinic Grigore 1960-01-07 Marketing and logistics Academician 2000
67 Șciuca Svetlana 1961-01-01 Pediatrics Membru corespondent 2023
68 Fala Valeriu 1962-08-19 Dentistry Membru corespondent 2023
69 Cojocaru Gheorghe 1963-02-08 Istorie Membru corespondent 2023
70 Guceac Ion 1963-03-26 Constitutional right Academician 2008
71 Ungureanu Laurenția 1965-03-14 Ecologie și Protecția mediului Membru corespondent 2023
72 Ceban Emil 1966-09-06 General medicine Membru corespondent 2023
73 Juc Victor 1967-02-01 International relations Membru corespondent 2023
74 Stratan Alexandru 1976-06-19 Economics and management Membru corespondent 2017

Înregistrări online