Membrii Academiei de Științe a Moldovei

Caută în lista membrilor ASM

Membri activi73
Membri titulari36
Membri corespondenți37
Membri decedați
Nr. Nume Data nașterii Specialitate/Profil Titlu An Sortează descrescător
1 Arnautov Vladimir 1939-07-30 Matematica Academician 1984
2 Bersuker Isaac 1928-02-12 Chimia fizică Academician 1989
3 Doga Eugen 1937-03-01 Muzicologie Academician 1992
4 Certan Sergiu 1952-04-17 Economic theory and economic policies Membru corespondent 1992
5 Furdui Teodor 1935-05-09 Fiziologie şi sanocreatologie Academician 1992
6 Cimpoi Mihai 1942-09-03 Literatura română Academician 1992
7 Şişcanu Gheorghe 1932-05-07 Fiziologia plantelor Academician 1992
8 Simaşchevici Alexei 1929-06-27 Fizică Academician 1992
9 Bologa Mircea 1935-05-31 Technical Academician 1992
10 Andronati Nicolae 1935-11-07 Computer science and Cybernetics Academician 1993
11 Ghidirim Gheorghe 1939-04-22 Chirurgie Academician 1993
12 Zota Eremia 1940-05-04 Morfopatologie (anatomia patologică) Membru corespondent 1993
13 Paladi Gheorghe 1929-05-09 Obstetrică și ginecologie Academician 1993
14 Bostan Ion 1949-07-31 Machinology and machine reliability Academician 1995
15 Ţucherblat Boris 1939-07-24 Fizica cuantică Membru corespondent 1995
16 Balaur Nicolae 1939-10-17 Biochimie Membru corespondent 2000
17 Rusnac Gheorghe 1942-11-23 Political Sciences Academician 2000
18 Arușanov Ernest 1941-02-04 Fizica Academician 2000
19 Toderaș Ion 1948-08-17 Zoologie Academician 2000
20 Ababii Ion 1944-02-11 Otorhinolaryngology Academician 2000
21 Roșca Alexandru 1934-04-27 Teoria şi metodologia politologiei; instituţii şi procese politice Academician 2000
22 Duca Gheorghe 1952-02-29 Ecologie Academician 2000
23 Lacusta Victor 1951-05-06 Fiziologia omului și animalelor Academician 2000
24 Rudic Valeriu 1947-02-18 Microbiologie Academician 2000
25 Geru Ion 1937-08-12 Fizica Membru corespondent 2000
26 Belostecinic Grigore 1960-01-07 Marketing and logistics Academician 2000
27 Gudumac Eva 1941-05-06 Chirurgie pediatrică Academician 2007
28 Eşanu Andrei 1948-07-16 History Academician 2007
29 Popovici Mihai 1942-10-29 Cardiologie Academician 2007
30 Gaindric Constantin 1941-09-11 Modele, metode matematice, produse program Membru corespondent 2007
31 Gaina Boris 1947-08-17 Alcoholic and non-alcoholic beverage technology Academician 2007
32 Mustea Gheorghe 1951-05-01 Arta muzicală Academician 2008
33 Guceac Ion 1963-03-26 Constitutional right Academician 2008
34 Vronschih Mihail 1941-07-25 Plant protection Membru corespondent 2008
35 Dragnev Demir 1936-07-27 Istoria națională Membru corespondent 2008
36 Andrieș Serafim 1942-02-06 Agrochemistry Academician 2010
37 Tighineanu Ion 1955-03-22 Nanotechnologies Academician 2012
38 Vulpe Nicolae 1949-02-22 Matematică și informatică Membru corespondent 2012
39 Șlapac Mariana 1955-12-10 Arte plastice şi decorative Membru corespondent 2012
40 Prisacari Viorel 1946-03-26 Epidemiologie Membru corespondent 2012
41 Ghicavîi Victor 1944-08-11 Farmacologie, farmacie Membru corespondent 2012
42 Gulea Aurelian 1946-05-28 Chemistry Academician 2012
43 Groppa Stanislav 1956-05-15 Neurologie Academician 2012
44 Hadârcă Ion 1949-08-17 Literatură Membru corespondent 2012
45 Duca Maria 1956-06-19 Genetica și fiziologia plantelor Academician 2012
46 Culiuc Leonid 1950-08-11 Fizica Academician 2012
47 Pasat Valeriu 1958-07-13 Istorie națională Academician 2012
48 Țiuleanu Dumitru 1947-11-07 Composite and hybrid materials Engineering Membru corespondent 2017
49 Sidorenko Anatolie 1953-09-15 Ingineria nanomaterialelor și nanoproduselor Academician 2017
50 Stratan Alexandru 1976-06-19 Economics and management Membru corespondent 2017
51 Cojocaru Svetlana 1952-07-26 Bazele teoretice ale informaticii Membru corespondent 2017
52 Zubcov Elena 1949-01-18 Hidrobiologie și ihtiologie Membru corespondent 2017
53 Moraru Victor 1953-08-07 Political Sciences; Political Institutions and Processes Membru corespondent 2017
54 Lupașcu Tudor 1950-03-02 Chimie ecologică Academician 2017
55 Boincean Boris 1954-11-23 Agronomie Membru corespondent 2023
56 Ceban Emil 1966-09-06 General medicine Membru corespondent 2023
57 Țâu Nicolae 1948-03-25 Economie, bussines și administrare Membru corespondent 2023
58 Fala Valeriu 1962-08-19 Dentistry Membru corespondent 2023
59 Macaev Fliur 1959-06-17 Chimie Organică Membru corespondent 2023
60 Lozovanu Dmitrii 1948-11-08 Applied mathematics Membru corespondent 2023
61 Sturza Rodica 1960-01-06 Food safety Membru corespondent 2023
62 Cojocaru Gheorghe 1963-02-08 Istorie Membru corespondent 2023
63 Juc Victor 1967-02-01 International relations Membru corespondent 2023
64 Sofroni Dumitru 1956-04-05 General medicine Membru corespondent 2023
65 Ungur Nicon 1954-04-23 Chimia organică Membru corespondent 2023
66 Popa Mihail 1948-05-15 Matematica pură Membru corespondent 2023
67 Cozari Tudor 1954-04-25 Biologia omului și animalelor Membru corespondent 2023
68 Ungureanu Laurenția 1965-03-14 Ecologie și Protecția mediului Membru corespondent 2023
69 Matei Valeriu 1959-03-31 Literatură Membru corespondent 2023
70 Lupașcu Galina 1951-04-06 Biologia vegetală Membru corespondent 2023
71 Șciuca Svetlana 1961-01-01 Pediatrics Membru corespondent 2023
72 Ursachi Veaceslav 1956-07-19 Fizica sistemelor macroscopice Membru corespondent 2023
73 Gagim Ion 1954-05-31 General pedagogy Membru corespondent 2023

Înregistrări online