Academia de Științe a Moldovei consolidează cooperarea cu mediul academic din Republica Populară Chineză

30.07.2026
Vizitatori unici: 195

Președintele Academiei de Științe a Moldovei, acad. Ion Tighineanu, a avut o întrevedere cu Excelența Sa doamna Dong Zhihua, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Populare Chineze în Republica Moldova. Discuțiile s-au axat pe consolidarea relațiilor de colaborare dintre Academia de Științe a Moldovei și instituțiile academice din Republica Populară Chineză, precum și pe identificarea unor noi oportunități de cooperare în domeniile cercetării, inovării și schimburilor academice.

La întrevedere au participat membri ai conducerii Academiei de Științe a Moldovei și reprezentanți ai secțiilor științifice: vicepreședintele AȘM, acad. Eva Gudumac, coordonatoarea Secției Științe ale Vieții; vicepreședintele AȘM, acad. Ion Hadârcă, coordonatorul Secției Științe Sociale, Economice, Umanistice și Arte; acad. Boris Boincean; acad. Boris Găină, precum și dr. Tudor Braniște, șeful Secției Management Academic și Relații Externe.

În cadrul întrevederii, președintele AȘM, acad. Ion Tighineanu, a prezentat principalele direcții de activitate ale Academiei de Științe a Moldovei și a trecut în revistă colaborarea dezvoltată în ultimii ani cu instituțiile academice din Republica Populară Chineză, evidențiind rezultatele obținute prin organizarea unor conferințe științifice, efectuarea unor vizite reciproce și implementarea proiectelor comune.

Totodată, acad. Ion Tighineanu a prezentat inițiativele planificate pentru această toamnă, inclusiv organizarea, la Chișinău, a Forumului moldo-chinez privind agricultura pe cernoziomuri și lansarea unei școli internaționale interdisciplinare destinate masteranzilor și doctoranzilor, în parteneriat cu Universitatea Tehnologică din Wuhan.

S-a menționat, de asemenea, că la edițiile recente ale Școlii de vară pentru elevi „Calea spre descoperiri științifice”, organizate de Academia de Științe a Moldovei și Academia Tinerilor din Moldova, în parteneriat cu Academia Română și cu academiile de ramură din România, membre ale Consiliului Academic Român, a susținut prelegeri prof. Xiao-Yu Yang de la Universitatea Tehnologică din Wuhan, membru de onoare al Academiei de Științe a Moldovei.

Președintele AȘM a subliniat, de asemenea, importanța extinderii cooperării cu instituțiile academice din China, inclusiv prin aprofundarea colaborării cu Academia Chineză de Științe, promovarea schimburilor de cercetători și studenți și realizarea unor noi proiecte comune în domeniile științei, tehnologiei și culturii.

La rândul său, Excelența Sa doamna Dong Zhihua a apreciat evoluția cooperării științifice dintre Republica Moldova și Republica Populară Chineză și a salutat organizarea Forumului moldo-chinez privind agricultura pe cernoziomuri, menționând că Republica Moldova dispune de un potențial valoros de cercetare în acest domeniu.

Excelența Sa doamna Dong Zhihua a reafirmat sprijinul Ambasadei Republicii Populare Chineze pentru organizarea evenimentelor științifice comune și pentru consolidarea dialogului dintre comunitățile academice ale celor două state.

În cadrul discuțiilor, Excelența Sa și-a exprimat disponibilitatea de a sprijini aprofundarea colaborării dintre oamenii de știință din Republica Moldova și cei din China, inclusiv dintre Academia de Științe a Moldovei, Academia Chineză de Științe și Academia Chineză de Științe Sociale. Totodată, a evidențiat importanța intensificării schimburilor de cercetători, profesori și studenți, a dezvoltării programelor comune de formare și a consolidării colaborării dintre instituțiile de cercetare și de învățământ superior din Republica Moldova și Republica Populară Chineză.

Cristina BUMBU

 

Categorie: