Sănătatea este darul cel mai frumos și cel mai bogat pe care natura știe să-l facă. La mulți ani, stimați lucrători medicali și farmaciști!

22.06.2026
Vizitatori unici: 67

Prezidiul Academiei de Științe a Moldovei, în numele membrilor Secțiilor de științe ale AȘM și a comunității academice, Vă adresează cele mai sincere felicitări şi urări de bine cu prilejul sărbătorii profesionale – Ziua lucrătorului medical și a farmacistului –, dorindu-vă multă sănătate, noi realizări și împliniri pe plan personal și profesional.

În semn de înaltă recunoștință pentru devotamentul profesiei, sinceritatea și pasiunea în acordarea serviciilor medicale de calitate, vă urăm să vă însoțească mereu energia și vigoarea de lucru, optimismul și perseverența. Întotdeauna să fiți înconjurați de aprecierea pacienților recunoscători. Mulțumirile noastre cordiale și cuvintele alese se îndreaptă în fiecare zi către Dumneavoastră, care stați necondiționat la straja sănătății părinților și copiilor noștri.

Realizările științifice obținute de domniile voastre în cadrul proiectelor de cercetare de diferit tip reprezintă contribuții substanțiale în dezvoltarea durabilă a societății, formarea cadrelor calificate, promovarea excelenței în cercetare, a realizărilor științifice pe plan național și internațional.

Cel mai tradițional mod de a saluta pe cineva este prin a-i ura sănătate, confirmând faptul că sănătatea este cel mai de preț lucru. Să fim sănătoși, grație sfaturilor, eforturilor și perseverenței lucrătorilor medicali, pentru a ne bucura împreună, alături de cei dragi, de fiecare clipă din viață!

Sincere felicitări și urări de sănătate, armonie, putere, pace, bunăstare și realizări frumoase tuturor lucrătorilor medicali și farmaciști, piloni ai sistemului de ocrotire a sănătății și a cercetărilor în domeniul medicinii.

Categorie: