Adunarea Secţiei de Ştiinţe Naturale și Exacte



Nume

Specialitatea

Instituţia

 
1  Arîcu AculinaChimie biorganică, chimia compuşilor naturali şi fiziologic activiInstitutul de Chimie
 
2  Arnautov VladimirGeometrie și topologie, Logica matematică, algebră și teoria numerelorInstitutul de Matematică şi Informatică "Vladimir Andrunachievici"
 
3  Balaur NicolaeFiziologia și biochimia, bioenergetica, reconstrucția plantelor C3Institutul de Genetică, Fiziologie şi Protecţie a Plantelor
 
4  Bologa MirceaTermotehnică, procese și aparate în industria alimentarăInstitutul de Fizică Aplicată
 
5  Cepoi LilianaBiotehnologieInstitutul de Microbiologie şi Biotehnologie
 
6  Cioban MitrofanGeometrie și topologieUniversitatea de Stat din Tiraspol (ştiinţe ale vieţii)
 
7  Ciubotaru AlexandruCitoembriologieGrădina Botanica (Institut)
 
8  Culiuc Leonid Fizica și tehnologia materialelor, nano-microelectronica și optoelectronicaInstitutul de Fizică Aplicată
 
9  Dediu IonBiogeocenologie, eco-urbanistică, acologie generală (teoretică)Institutul de Ecologie şi Geografie
 
10  Dicusar AlexandruElectrochimie, tehnologii electrofizice și ingineria suprafețelorInstitutul de Fizică Aplicată
 
11  Duca GheorgheEcologie (chimie ecologică)Academia de Ştiinţe a Moldovei
 
12  Duca Maria Genetica şi fiziologia plantelorUniversitatea de Stat din Moldova (ştiinţe ale vieţii)
 
13  Dumitraș PetruProcese și aparate în industria alimentarăInstitutul de Fizică Aplicată
 
14  Furdui TeodorFiziologia şi sanocreatologiaInstitutul de Fiziologie şi Sanocreatologie
 
15  Gaindric ConstantinInformatica, teoria luării deciziilorInstitutul de Matematică şi Informatică "Vladimir Andrunachievici"
 
16  Geru IonFizica teoretică, fizica corpului solidInstitutul de Chimie
 
17  Gladchi VioricaChimia ecologicăUniversitatea de Stat din Moldova (ştiinţe ale vieţii)
 
18  Gulea AurelianChimiaUniversitatea de Stat din Moldova (ştiinţe ale vieţii)
 
19  Lacusta VictorMedicinaUniversitatea de Stat de Medicină şi Farmacie "Nicolae Testemiţanu"
 
20  Lupaşcu TudorChimie fizică, chimie ecologică, protecția mediului ambiant și filosirea rațională a resurselor naturaleInstitutul de Chimie
 
21  Mişcoi GheorgheTeoria probabilităților, Statistica metematică, Cibernetică economicăUniversitatea Liberă Internaţională din Moldova
 
22  Moscalenco SveatoslavFizică teoreticăInstitutul de Fizică Aplicată
 
23  Moscalenco VsevolodFizică teoreticăInstitutul de Fizică Aplicată
 
24  Moşanu Lora-ŞupacFiziologia omului şi animalelorUniversitatea de Stat din Tiraspol (ştiinţe ale vieţii)
 
25  Perjan AndreiEcuaţii diferenţialeUniversitatea de Stat din Moldova (ştiinţe ale vieţii)
 
26  Reabuhin IurieLogica matematică, algebră și teoria numerelorInstitutul de Matematică şi Informatică "Vladimir Andrunachievici"
 
27  Rudic ValeriuMicrobiologia, biotehnologieInstitutul de Microbiologie şi Biotehnologie
 
28  Simaşchevici AlexeiFizica și tehnologia materialelorInstitutul de Fizică Aplicată
 
29  Soltan PetruGeometrie, topologie, optimizarea discretaUniversitatea de Stat din Moldova (ştiinţe ale vieţii)
 
30  Toderaş IonZoologia, hidrobiologie şi ihtiologieInstitutul de Zoologie
 
31  Ungureanu LaurenţiaHidrobiologie,ecologieInstitutul de Zoologie
 
32  Ursu AndreiPedologie, geografia și evoluția solurilorInstitutul de Ecologie şi Geografie
 
33  Vlad PavelChimia organică, chimie bioorganică, chimia compușilor naturali și fiziologic activiInstitutul de Chimie
 
34  Şalaru VasileBotanica, algologie, biologie algalăUniversitatea de Stat din Moldova (ştiinţe ale vieţii)
 
35  Şişcanu GheorgheFiziologia plantelor, fotosintezaInstitutul de Genetică, Fiziologie şi Protecţie a Plantelor